Anasayfa yap | Favorilerine Ekle  | Görüş ÖneriArkadaşına Gönder

Forum Gebelik Takvimi Ultrason Resimleri Videolar Ultrason Ziyaretci Defteri İletişim

Menü

Ana Sayfa
Adet
Cinsel Hastalıklar
Cinsel Sorunlar
Doğum kontrol
Gebelik
Kürtaj
Kısırlık
Kızlık zarı
Rahim
Ultrasonografi
Yumurtalık
İletişim

Site'de AramaAnket

Ne kadar anne sütü verdiniz?

Oy

3 Aydan az 37
6 Aya kadar 71
1 Yaşına kadar 79
2 Yaşına kadar 159

Anket

Saat

Takvim

Haziran 2017
P
S
Ç
P
C
Ct
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Yasal Uyarı

Rahim anomalileri


Kadın organlarının doğuştan olan anomalilerinden en çok görülenleri (Müllerian anomaliler) kanalların karın içinde birleşmemesine bağlı olarak görülen rahim (uterus) şekil bozukluklarıdır. Bunlar basit bir çentiklenmeden (septum uteri), tamamen iki ayrı rahim ve tüp oluşumuna kadar gidebilen şekil bozukluklarıdır. Alt vajinada ise (ciltten içe doğru gelişip üst vaginayla birleşme sırasında) kızlık zarının tamamen kapalı olması (imperfore himen)  kısmen daha sık görülen bir doğuştan yapısal bozukluktur.

Kadın genital organlarındaki anomaliler ne gibi problemlere yol açarlar?
Kadınlık organlarının bu yapısal bozuklukları aynı zamanda işlev bozukluklarına da yol açabilmektedir. Bunlar kısırlık, tekrarlayan düşükler,erken doğum ve zor doğumlara sebep olabilirler. Uterusun anomalilerine bağlı olarak erken doğum, makat gelişi ve bebek ölüm oranlarında artış olabilir. Bazen bu anomaliler adet görmemeye (amenore), ağrılı adete (dismenore) , ilişkideki zorluk ve ağrılara neden olabilirler. Yumurtalıkların gelişiminin  tamamen ayrı olması nedeniyle bu tip hastalarda yumurtalıkların yapı ve işlevleri (yumurtlama , hormon yapımı ) genellikle normaldir.

Genital organlardaki anomaliler ne sıklıkla görülürler?
Kadınlık organlarının doğumsal yapı bozuklukları, kadınların yaklaşık %5’ inde görülmektedir. Doğum yapabilen kadınlarda bu oran %2-3 iken , kısırlık nedeniyle doktora başvuran kadınların %3 oranında yapısal anomaliler görülmektedir. Tekrarlayan düşüklerde %5-10, geç gebelik kayıpları ve erken doğum yapan kadınlarda ise % 25 oranında kadınlık organlarında (genellikle rahimde) doğumsal yapı bozuklukları görüldüğünü bildiren araştırma sonuçları vardır. Bu yapısal bozukluklar gebeliğin olmasını genellikle engellemezken, oluşan gebeliğe ait sorunları, hastalıkları ve erken gebelik kayıplarını, erken doğum ve premature bebek doğumunu arttırmaktadırlar.

En Sık Görülen Kadın Genital Bölge Anormallilikleri;

Uterus Agenezisi  (Rahim yokluğu):
Rahim hiç gelişmemiştir.Yerinde ince bir bant ve /veya bunun iki yanında tüpler ve yumurtalıklar olabilir. Beraberinde ( vajen üst kısmı da gelişmediğinden ) güdük veya normal işlevini görebilen bir vajen olabilir. Doktora adet görememe nedeniyle, bazı hastalar ise çocuk isteği ile başvururlar. Yumurtalıkları varsa ancak “ kiralık anne” ve tüp bebek uygulamaları ile gebe kalabilirler.

 

Rudimenter veya Hipoplazik (Az gelişmiş veya Güdük) Uterus :

Kısmen rahim gelişmiştir.Genellikle küçük , gebeliğe veya gebeliği taşımaya izin vermeyen bir rahim vardır. Tekrarlayan gebeliklerle gebeliği taşıyacak kadar büyümüş bir rahim oluşabildiği ifade edilse de gebelik ve doğum şansı azdır.
 


Uterus Unikornus (Yarım rahim):

Rahmi meydana getiren kanallardan (Müllerian ) birisinin gelişmemesi sonucu oluşur.Yukarıdan aşağı doğru sadece bir kanaldan oluşan yarım bir uterus (rahim)  meydana gelir. Genellikle kendini düşükler, dış gebelik, erken doğumla belli eder. Bazen diğer yarı hiç gelişmez veya daha az gelişmemiş küçük bir oluşum halinde kalır. Uterus Unikornis ,Yarım + Kör Boynuz olarak adlandırılır.
 

Uterus Didelfiz (Çift Uterus) :

İki müller kanalının birleşememesi nedeniyle iki uterus ve iki tüp meydana gelir.
Bu tür yapısal bozukluklarda döllenme ve gebe kalma sorunlarından daha çok düşük ve erken doğumlar meydana gelebilir. “Tavşan rahmi” olarak da tanımlayanlar vardır.
Çünkü bu tavşanlarda normal rahim yapısıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 Uterus Bikornus:

İki müller kanalının kısmen birleşmesi nedeniyle meydana gelir.Hem içeriden, hem de dışarıdan çentikli, iki kanalın birleşmesinin eksik olduğu bir bozukluktur .
Rahmin ortasında  genellikle derin veya yüzeyel bir çentik vardır. Karın içinden laparoskopi ile direk olarak ya da  ultrason ve MRI ile görüntülenir. Rahim içi genellikle bebeğin yerleşmesine ve büyümesine izin verir. Gebelik sonuçları normale yakındır.
Gebelik kaybı ve düşükler olursa ameliyat edilmelidir.


Uterus Septus :

Septus Totalis ( Rahim İçi Tam Perde)

 

 

 

 

 Septus Parsiyalis (Rahim İçi Yarım Perde)

 

İçeriden çentikli bir rahim vardır.İki (müller) kanalının birleşmesi sırasında birbirlerine yapıştıkları, ortadaki bölümün erimemesi nedeniyle oluşur. Çok ince ve kısa (inkomplet uterus septus)  veya tüm rahmi içeriden ikiye bölecek kadar kalın ve uzun (komplet uterus septus)  olabilir. Rahim içi boyalı filmlerde(rahim filmi-HSG)  kalp şeklinde veya tamamen ikiye bölünmüş olarak görülebilir.Tedavi edilmezse gebelik kayıp oranları %40' lardan fazla iken , endoskopik cerrahi sonrası (histreskopi ile kesilerek) bu oranın %10’ lara düştüğü bildirilmektedir. Yine de gebelik denenmeden operasyonu önermeyenler de vardır.


Doğumsal (Kongenital)  Vagina Yokluğu:
Doğuştan vajinası olmayan kadınların çoğunlukla uterusları da yoktur. Bu şeklide yapı bozukluğu olan hastalar genelikle hekime adet kanamalarının görülmemesi üzerine geç olarak başvururlar. Uterus ve vagina yapısal bozuklukları idrar yolları anomalileri ile birlikte görülebilirler.


Vajen yokluğu ile karıştırılabilen vajen girişindeki
büyük ve küçük dudakların yapışık olması
bir cinsel organ anomalisi olabileceği gibi iltihabi hastalıklara da bağlı olabilir. Yakınmaya neden olmuyorsa evlenme çağına kadar kız çocuğunda psikolojik sıkıntılara neden olmamak ve ilgisini gereksizce cinsel organlarına çekmemek amacıyla operasyon ertelenebilir.

Tranvers vaginal bölme
, çift veya bölmeli vagina gibi değişik vaginal anomaliler daha az olmakla birlikte görülebilirler. Tanı genelikle jinekolojik muayene ile konulur. Eğer cinsel ilişkide zorluk, adet kanamasının dışarı akmasına engel olursa hemen tedavi edilmelidirler. Tedavi cerrahi olarak vaginal bölmenin kesilmesi şeklindedir.


Imperfore Hymen (Deliksiz Kapalı  Kızlık Zarı ):

Kapalı, Deliksiz, İmperfore Kızlıkzarı

 

 

 

 

 

Normal Kızlık Zarı (Hymen)

 

Deliksiz hymen adet kanamalarının başlamasından sonra adet kanının dışarıya akamaması sonucu ortaya çıkan belirtilerle kendini gösterir. Karında şişlik ve ağrı en sık görülen yakınmalardır. Tedavide, kızlık zarı (hymen) haç şeklinde kesilir ve/veya üçgen bir zar dokusu çıkartılıp tekrar kapanmaması için kenarlar dışarı doğru çevrilip dikilir. Özellikle bizim ülkemizde, yapılan bu işlemden sonra, yazılı bir rapor ile kızlık zarının ameliyat sırasında kesildiği bildirilmelidir.

Tanıda neler yapılmalıdır?

Sırası ile tanıda aşağıdaki yol izlenir

Ø       Muayene,

Ø       Transvajinal veya bekar ise abdomimal ultrasonografi

Ø       Histerosalpingografi

Ø       MR görüntüleme

Ø       Laparaskopi ve/veya Histeroskopi
 

Genital Bölgedeki doğumsal bozuklukların  tedavi seçenekleri nelerdir?

Şekil bozuklukları herhangi bir yakınmaya neden olursa tedavi edilirler. Bunlar genellikle cinsel birleşme güçlükleri, kısırlık, gebelik ve bebek kayıplarıdır. Vajina yok ise yeni vajina yapılabilir, vajinada septum var ise bir operasyon ile kesilir. Hymen (kızlık zarı) doğumsal olarak kapalı ise kesilebilinir. Özellikle fertiliteyi, doğurganlığı etkileyen rahim anomalileri ( didelfis, bikornis gibi) var ise bazı merkezler başarısı ve sonuçları  tartışmalı olan Metroplasti ameliyatını uygulamayı tercih edebilmektedirler. Rahim anomaliliklerinin içinde tedavisi en yüz güldürücü olanlardan biri ise rahimdeki septum (bölme) ameliyatlarının histeroskopi ile kesilerek tedavileridir. Günümüzde endoskopik ve histeroskopik ameliyatlar başarılı bir şekilde ehil ellerde uygulanabilmektedir.

  # Yorumlar

Anasayfa yap

Görüş ÖneriSayfayı yazdır

Konu İsmi : Rahim anomalileri

Okunma Sayısı :  50548
Konu Adresi : http://www.renkliultrason.com/75/Rahim-anomalileri

 

Son Eklenen Konular  

En Çok Okunan Konular

 

Rastgele Makale

RUTİN ULTRASONOGRAFİ
BEBEĞİN İYİLİK HALİNİ DEĞERLEN
ÜÇLÜ TEST
İkili Test
PRENATAL TANI DOPPLER
BİRİNCİ TRİMESTER ULTRASONOGRA
BİRİNCİ DÜZEY AYRINTILI ULTRAS
Ultrasonografi cihazının genel
ULTRASONOGRAFİDE DOĞUMSAL KUSU
ULTRASONOGRAFİ HAKKINDA
ULTRASONOGRAFİ FETUS ÜZERİNE Z
RUTİN ULTRASONOGRAF
PRENATAL TANI-GİRİŞ
PRENATAL (Rahim içi) Tedavi
KORYON VİLLUS BİYOPSİSİ ve KOR
Gelecekteki muhtemel gelişmele
AMNİYOSENTEZ - Bebekten sıvı a
Genel bilgi over
Over kistleri
Over Tümörleri
Çikolata Kisti
Polikistik Over
Over torsiyonu
Miyomlar
Rahim ağzı yaraları ve tedavi
Rahim anomalileri
Rahim kanseri aşısı nedir kiml
Rahim Ağzı Kanseri Aşılarında
Kısırlık nedir
Kadınlarda kısırlık
 

BEBEĞİN İYİLİK HALİNİ DEĞERLEN (110733'kez okundu)
ULTRASONOGRAFİDE DOĞUMSAL KUSU (75982'kez okundu)
Kızlık zarı nedir (70453'kez okundu)
Ultrasonografi cihazının genel (64574'kez okundu)
Rahim içi araç spiral (52357'kez okundu)
Ultrason ile cinsiyet (52294'kez okundu)
Rahim anomalileri (50549'kez okundu)
İkili Test (49322'kez okundu)
Erkek için prezervatif (49292'kez okundu)
ÜÇLÜ TEST (48124'kez okundu)
Çikolata Kisti (48028'kez okundu)
Genital siğiller ve tedavileri (47896'kez okundu)
Ultrasonografi takipleri (47468'kez okundu)
Over Tümörleri (46643'kez okundu)
Hafta hafta gebelik (46573'kez okundu)
BİRİNCİ DÜZEY AYRINTILI ULTRAS (45847'kez okundu)
Miyomlar (45766'kez okundu)
BİRİNCİ TRİMESTER ULTRASONOGRA (44432'kez okundu)
RUTİN ULTRASONOGRAFİ (42876'kez okundu)
Over kistleri (42510'kez okundu)
PRENATAL TANI DOPPLER (42062'kez okundu)
RUTİN ULTRASONOGRAF (41556'kez okundu)
Kızlık zarı dikim yöntemleri (41421'kez okundu)
KORYON VİLLUS BİYOPSİSİ ve KOR (40896'kez okundu)
ULTRASONOGRAFİ FETUS ÜZERİNE Z (40593'kez okundu)
Over torsiyonu (40589'kez okundu)
Cinsellik hakkında sık sorulan (40471'kez okundu)
AMNİYOSENTEZ - Bebekten sıvı a (40464'kez okundu)
Polikistik Over (40095'kez okundu)
Gebelik ve seyahat (39526'kez okundu)

 

Kordon kanı nedir
IVF Tüp Bebek
Cinsel isteksizlik
Vajinal tamponlar
ULTRASONOGRAFİ FETUS ÜZERİNE Z
Rutin testler
Gebelik ve cinsel yaşam
İkili Test
Gebelik ve karın çatlakları
Vajinal Akıntılar
PRENATAL TANI-GİRİŞ
Amniosentez
Adet düzensizliği
Ultrason ile cinsiyet
Rahim anomalileri
Kadında Orgazm
Gebelik ve diabet
Miyomlar
BİRİNCİ DÜZEY AYRINTILI ULTRAS
Rahim içi araç spiral
Gebelik ve saç boyama
PRENATAL TANI DOPPLER
Gebelik ve seyahat
Sancılı adet
Erkeklerde kısırlık
BİRİNCİ TRİMESTER ULTRASONOGRA
RUTİN ULTRASONOGRAFİ
Erkek için prezervatif
Over kistleri
Over torsiyonu


DR. Osman Özyurt  jinekolog - renkli ultrason

Powered by Renkliultrason.com |  design by wbilisim Copyright © 2008

Site Haritası | Site Maps